İs Kokusu Giderme

İs Kokusu Giderme

İs Kokusu Giderme

Kapalı ortamda bazı kokular, havalandırma ya da klasik temizlik ürünleri ile giderilemez. Küf, rutubet, sigara kokusu, yanık yağ – balık kokusu gibi. Bu kokulara bir de is kokusu eklenebilir. İs kokusu, en çok et lokantalarında, restoranlarda ya da depo alanlarında görürse de ufak ya da büyük bir yangın sonrasında evlerde de görülebilir. İs kokusu, perdelere, duvarlara sinen; doğru ürünlerle doğru şekilde temizlenmezse evde ya da ortamda uzun süre misafir edeceğiniz bir kokudur. Yangın kokusu ya da is kokusunun olumsuz yönü, kokunun kaynağı nerede olursa olsun tüm eve çok hızlı bir şekilde yayılmasıdır. Koku, perdelere, duvarlara, mobilyalara sinmekle kalmaz; isli mekanda çok kısa süre kalsanız bile size de siner. Bu bakımdan, kökten çözülmesi gereken bir koku tipidir. Kökten çözümün en doğal ve zararsız yolu ise ozon gazı kullanmaktadır.
 

Yangın ve İs Kokusunun Zararları

İs kokusu, lokanta, restoran ya da kafelerde, genelde kömürün kullanıldığı alanlarda oluşur. Evlerde ya da diğer yapılarda is kokusunun oluşum nedenleri şunlar olabilir: - Evde cam balkonlarda mangal yakılınca balkonda ve balkona yakın odalara is kokusu siner.
- Yine ev ortamında klasik balkonlarda mangal yakılırken balkon kapısı açıksa is kokusu ev içine kadar gelebilir.
- Evde ufak çaplı bir yangın çıktığında ya da komşuların evlerinde bir yangın çıktığında is kokusu çok yüksek ihtimalle sizin evinizde kalıcı halı gelir.
- Mutfakta özellikle et ve et ürünleri ocakta unutulunca, etin ve tencere / tavanın yanmasıyla is kokusu oluşur. En sık karşılaşılan da budur.
- İş yerlerinde, iş yeri faaliyetine göre, meydana gelen elektrik arızalarının yangına dönüşmesiyle is oluşur.
- İş yeri ya da ev, apartmanda ise, apartmanda çıkan yangın apartman ya da aralarda; evlerin girişinde isin kokusunun kalıcı olmasına neden olabilir.

İs kokusu, görüldüğü gibi, hayatımızın her an her yerinde meydana gelebilir. Diğer kötü kokuların aksine aniden meydana geldiği için alınacak tedbir çok azdır. Üstelik is kokusu insan sağlığına her bakımdan zararlıdır:
- Saça, kıyafete siner. Kıyafetlerin daha hızlı eskimesine neden olur. Beyaz kıyafetleri grimtırak bir renge döndürür.
- Kanepelere, koltuklara siner.
- Evde, fön makinesi, saç kurutma makinesi, tıraş makinesi gibi küçük ev aletlerinin içine işler. Saç kurutma makinenizin içine işlediğinde, kokudan kurtulması çok zordur.
- Astım, bronşit ya da akciğer enfeksiyonu yaşayan kişilerde çok sık nefes darlığı nöbetleri görülür.
- Bebek ve çocukların bademciklerine ya da akciğerlerine yapışabilir.

Tüm bu zararlı etkiler, tedbirle yok edilemez ama is kokusu ve is oluşumu gerçekleştiğinde, bu etkilerden hızlıca kurtulmak için en etkili yöntemle müdahale edilmelidir: Ozonla dezenfektan.
 

Ozon Gazı ve Etkileri

Ozon, üç oksijen atomundan meydana gelen, kararsız bir moleküldür. Kararsız olması demek, molekülün ısıya ve soğuğa çok duyarlı olması demektir. Kararsız moleküller, özel bir ısıtma ya da soğutma istedikleri için klasik temizlik aracı olarak kullanılamazlar. Ozonun kararsızlığı üçüncü oksijen atomundan dezenfektan elde edilmesini sağlamıştır. Çok güçlü bir dezenfektan olan ozondaki üçüncü oksijen, mikroorganizmaların hücre duvarına saldırıp onları yok etmesi ya da şekil / yapı değişmesine neden olduğu için ozon, oksitleme ve dezenfekte işlemini bir arada yapan nadir bir üründür. Zaten ozon, doğadaki formunda, atmosferin en üst katında bulunur ve güneşten gelen mor ötesi zararlı ışınları filtreleme işini yapar; ayrıca yıldırımdan gelen elektrik akımlarını dengeleyerek olası doğal afetlerin önüne geçer. Ozon gazı, doğada var olduğu gibi yapay olarak da üretilmektedir. Üretilirken doğadaki formu ve işleviyle aynen taklit edilir. Bu bakımdan, ozonunun en etkili olduğu yer yine doğadaki formu olan gaz halidir. Sıvı ya da katı hale dönüşebilir ama oksidasyon ve dezenfeksiyon işlemlerini ancak gaz formunda, tam olarak gerçekleştirebilir. Bu nedenle, ozon uygulaması, özel makinelerle yapıya ozon gazı verilerek gerçekleşir.Ozon, doğal olarak da temizleme ve yok etme görevi gördüğü için bunu daha mikro işlerde kullanmak gerektiğinde aynı görevi devam ettirmesi beklenmiştir. Nitekim, ardında kimyasal kalıntı bırakmayan bu sayede su ve gıda dezenfeksiyonundan tutun da tekstil ve güzellik alanlarına kadar kullanılan mucize bir üründür.
 

Ozon Gazının Kullanım Alanları

Ozon, bu zamana kadar kullanılan en doğal üründür. Üç oksijen atomundan meydana geldiği için üçüncü atom dezenfekte ederken, diğer iki atom steril ortam oluştuğunda oksijene dönüşür. Böylelikle ozon hem koku giderme ve dezenfeksiyon işlemini gerçekleştirmiş olur hem de herhangi bir şekilde kimyasal kalıntı bırakmaz. Bu işlevi sayesinde neredeyse kullanılmadığı alan yoktur. Ozonun kullanım alanının bu kadar geniş olmasının birisi de ozonun, klordan çok daha iyi bir dezenfeksiyon ürünü olmasıdır. Tam olarak ozon, klordan 3125 kat daha etkilidir. Üstelik klorun aksine kimyasal kalıntı bırakmadığı için durulanma ya da başka bir işlem gerektirmez. Bu yönüyle klor ile aralarında ekonomik fark bulunur. Ozon, diğer tüm temizlik ürünlerine göre hem daha ekonomik hem daha etkilidir.

Tüm bu özellikleri de ozonu şu alanlarda vazgeçilmez hale getirmektedir:
- Küf, rutubet, yangın, is kokularının giderilmesinde
- Et ve beyaz et kesimlerinde
- Suları mikroplardan arındırmada
- Su ve diğer içeceklerin doldurulacağı şişelerin temizlenmesinde
- Havuz temizliğinde
- Kimyasal kalıntı bırakmadığı için gıda temizliğinde
- Kötü koku giderilmesinde
- Güzellik alanında ölü hücreleri yok etmede
- Gıda depo alanlarında
- Zayıflamada
- Sedef, akne gibi cilt problemlerinde
- Klima ve havalandırma sistemlerinde
- Hava ile bulaşan hastalıkların giderilmesinde
- Hastanelerde hasta odalarını ve ameliyat malzemelerinin sterilizasyonunda
- Ağır metal ve toksinlerin uzaklaştırılmasında
 

Ozon Gazının İs Kokusunu Gidermede Kullanılması

Ozon gazı koku yok etme işini oksidasyon ile gerçekleştirir. Oksijen, yakıcı bir etkiye sahipken; üç oksijen atomu şartlar sağlandığında mikroorganizmaları tamamen yok edecek şekle gelir. Ozon, bunun için kötü kokuların ortadan kaldırılmasında kullanılır. Ozon, is kokusunun giderilmesi için gaz halinde kullanılır. Ama ozon, depolanamayan ve hemen kullanılması gereken bir ürün olduğu için herkes bu gazı kullanamaz. Zaten özel makineler ve ölçümlerle işlemin gerçekleşmesi gerekir.

İş zinciri şu şekilde gerçekleşir:
- İs kokusu olan ortamda gerekli ölçümler yapılır. Bu ölçümler ozonun kullanım miktarını belirlemek içindir.
- Ozon miktarı saptanınca makineler ortama kurulur.
- Makine, belirli bir ısı ile ozonu gaz haline getirir.
- Gaz halindeki ozon, uzman kişilerin kontrolünde ortama salınır.
- Bu salınım, kokunun yoğun olduğu yerlerde ozon gazının daha uzun kalması ile devam eder.
- Ozon anında etki eden bir gazdır. Bu bakımdan temizliğin bitip bitmediği hemen anlaşılır.
- Ozon gazı dezenfeksiyonunun ardından ortama ferah bir koku yayılır. Bu da işlemin başarılı geçtiği anlamına gelir.

Ozon ile temizlenen kötü kokular, ört bas edilmeyip parçalandıkları için yeniden oluşumları söz konusu değildir. Ama ozon temizliği yaptırmak için kötü kokuya ihtiyaç yoktur. Ayda bir ozon gazı ile ev ya da işyerini temizletmek, daha sağlıklı bir ortamda yaşamanızı sağlar; sterilize edilen ortamda virüs, mantar ya da diğer mikroorganizmalar yaşayamaz.
 

Ozon Gazı ile Temizlik Sonrası Yapılması Gerekenler

Ozon gazı, ardından kalıcı bir kimyasal kalıntı bırakmaz. Ozon, ortam sterilize olduğunda, bünyesindeki diğer oksijen atomları sayesinde oksijen olup havaya karışır. Ne ortama hava aldırmak ne de durulama gibi işlemlerin yapılması gerekir. Ozon gazı sonrası, ortamda deniz kenarındaymışsınız gibi bir ferahlık hissedersiniz. Temizlik kokusu denilen koku, ozonun ortamdaki oksijen miktarını arttırmasının bir sonucudur. Ozondan sonra, yapılan temizliklerden daha çok verim alırsınız. Astım ve bronşit sorunu olan kişilere özellikle ozonla temizlik önerilmektedir.


Ev-İşyeri-Depo-Fabrika-Otel-İnşaat ve Şantiyelerdeki Nem-Rutubet-Küf ve Koku problemlerinin çözümü için hizmet vermekteyiz. Firmamız ağırlıklı olarak İnşaat/Endüstriyel alanlarda hizmet vermekte olup; ev ve işyerlerinde yaşanan nem, rutubet, küf ve koku problemlerinde sizlere çözüm noktasında destek vermektedir. Avrupa Yakası: Güngören'de, Anadolu Yakası: Ataşehir'deyiz. Kocaeli / Tekirdağ / Bursa / Sakarya bölgelerine düzenli hizmet veriyoruz. Küf yapınızın hastalığıdır, sizin ve ev halkının sağlığı için küften korunun. Hizmetlerimiz hakkında Keşif-Talep-Sorularınızı cevaplamak için aşağıdaki iletişim formunu doldurmanızı rica ederiz. Danışmanlık hizmetimiz tamamen ücretsizdir.

Kurumsal ReferanslarımızBilgi & Teklif Formu
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın 0850 303 99 23